Jaki klej na przemysłu motoryzacyjnego?

Nowoczesne samochody składają się z coraz większej liczby części i podzespołów. Ze względu na duże zróżnicowanie materiałów oraz pogoń za jak najmniejszą wagą coraz częściej zamiast nitów, spawów i śrub stosuje się kleje. Stało się to możliwe dzięki ogromnemu postępowi, jaki dokonał się w przemyśle chemicznym. Współczesne kleje, zarówno stosowane w normalnych temperaturach jak i na gorąco, dają możliwość łączenia różnych materiałów, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej trwałości połączeń.

Kleje anaerobowe

Przegląd klejów dla przemysłu stosowanych w motoryzacji należy zacząć od klejów anaerobowych. Są one klejami, które się utwardzają na styku dwóch metali, w atmosferze beztlenowej. Z tego też powodu bardzo często wykorzystuje się je do klejenia i uszczelniania elementów, które są wykonane ze stali lub aluminium. Mogą to być na przykład różne płaskie powierzchnie, a także obudowy, miski olejowe czy kołnierze, gdzie potrzebne jest zachowanie dużej szczelności. Za pomocą tego typu klejów można też mocować łożyska i koła zębate na wałkach, oraz zabezpieczać połączenia śrubowe. Pod wpływem drgań śruby mogą zacząć się odkręcać, zastosowanie kleju znacznie praktycznie eliminuje takie zjawisko. Kleje z tej rodziny występują w kilku różnych odmianach, różniących się poziomem wytrzymałości oraz czasem wiązania, od łatwo demontowalnych po dające połączenia praktycznie nierozerwalne.

Kleje epoksydowe

Kolejne kleje dla przemysłu, bardzo chętnie wykorzystywane przez producentów samochodów i akcesoriów motoryzacyjnych, należą do rodziny epoksydowych. Posiadają one dużą wytrzymałość mechaniczną, ale nie mają dobrej elastyczności, dlatego też stosuje się je w miejscach, w których ta elastyczność nie jest potrzebna. Świetnie się sprawdzają na przykład przy klejeniu pęknięć bloków silnika, uzupełnianiu ubytków po korozji czy korygowaniu otworów. Po zaschnięciu są twarde, ale jednocześnie dają się łatwo obrabiać za pomocą typowych narzędzi. Kleje z tej grupy także występują w wielu rodzajach, część z nich do wyschnięcia wymaga podwyższonej temperatury, a w części proces ten przebiega w temperaturze pokojowej, po dokładnym wymieszaniu. Dzięki wysokiej odporności na ciepło tego typu kleje mogą być stosowane przy silnikach czy układach wydechowych.

Kleje termotopliwe

Przemysł motoryzacyjny bardzo często sięga także po kleje termotopliwe. Dzięki ogromnej liczbie ich rodzajów, różniących się parametrami i właściwościami, są one obecnie wszechstronnie wykorzystywane zarówno przy pracach montażowych jak też przy różnego rodzaju naprawach. Sporo elementów tapicerek czy plastikowych wykończeń jest łączonych właśnie w ten sposób – takie kleje zapewniają wysoką wytrzymałość, są łatwe w aplikacji i lekkie. W pracach naprawczych najczęściej wykorzystuje się lekkie, ręczne pistolety na sztyfty. Przemysłowa produkcja to przede wszystkim klej na gorąco w granulkach, co jest dużo praktyczniejsze na liniach montażowych. Kleje dla przemysłu z tej rodziny to mogą być stosowane nawet do usuwania marszczeń lakieru, jak więc widać możliwości ich wykorzystania są naprawdę duże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *