pieniądze, drobniaki

Wdrażanie księgowości w firmie

Prowadzenie księgowości, ale przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na to, by robić to samodzielnie, dzięki czemu zmniejszają koszty prowadzonej działalności. Podejmując decyzję o samodzielnym prowadzeniu księgowości firmy, musi pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Przede wszystkim, potrzebny będzie odpowiedni program do księgowania.

Zanim kupimy program do księgowania. Kto może prowadzić księgowość?

Zakładając działalność gospodarczą, podczas składania wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) należy wskazać podmiot, który będzie zajmował się prowadzeniem księgowości firmy. Duże firmy zatrudniają księgowego i tworzą dział księgowy, ale dla drobnego przedsiębiorcy to rozwiązanie może to być zbyt kosztowne. Podobnie jest z zatrudnianiem księgowej. Taka osoba ma swoje biuro i by załatwić z nią jakąkolwiek sprawę, będziemy musieli do niej pojechać, co pochłania dużo czasu. Samodzielne prowadzenie księgowości jest o wiele tańsze i dlatego też może okazać się kuszące dla wielu przedsiębiorców. Co bardzo ważne, małe firmy mogą stosować uproszczone procedury, więc prowadzenie księgowości jest dużo prostsze. W takim wypadku, we wspomnianym formularzu trzeba wpisać dane swojej firmy, a jeszcze lepiej zostawić to pole puste. Oczywiście, musimy pamiętać, że konieczny będzie zakup programu do księgowania.

Jaka zaliczka na podatek dochodowy?

Jeśli chcemy sami prowadzić księgowość, musimy zapoznać się z księgą przychodów i rozchodów (KPiR). W większości przypadków to na jej podstawie wyliczane są bowiem zaliczki na podatek dochodowy. KPiR służy do ewidencji poszczególnych zdarzeń gospodarczych w firmie. W księdze ujmuje się przychody uzyskane ze sprzedaży oraz pozostałe przychody, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością, zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych oraz pozostałe koszty związane z prowadzeniem działalności. Każdy przedsiębiorca, pod koniec każdego miesiąca powinien sporządzić wydruk zapisów dokonanych w danym miesiącu.

Samodzielne prowadzenie księgowości a właściwy program

Przedsiębiorca, który samodzielnie dokonuje rozliczeń firmy, musi mieć odpowiedni program do księgowania. Dobre oprogramowanie umożliwi wywiązywanie się z obowiązków związanych z prowadzeniem księgowości. Wybierzmy intuicyjny i łatwy w obsłudze program, który umożliwi kontrolowanie wszystkiego, co dzieje się w firmie. Możemy skorzystać z programu darmowego lub takiego, za który trzeba zapłacić. Pamiętajmy, że większość właścicieli takich programów umożliwia korzystanie z darmowej wersji przez jakiś okres czasu. Dzięki temu możemy popracować na oprogramowaniu, przekonując się, który program do księgowania jest dla nas najlepszy.

Samodzielne prowadzenie księgowości może wydawać się dość skomplikowane. Wystarczy jednak samodyscyplina i dobry program do księgowania, by zgłębić tajniki prowadzenia firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *