Fotel biurowy

Jak wybierać krzesło do biurka

Wybór krzesła jest istotny, ponieważ niewłaściwy zakup mebla może szybko zaowocować pojawieniem się problemów z kręgosłupem. A nic bardziej nie odciąga naszych myśli od pracy niż niewygodna pozycja przy biurku lub bóle krzyża. Na co więc zwrócić uwagę, by kupić wygodne krzesło?

Grunt to ergonomia

Przy biurku spędzamy często kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie, które upływają nam na intensywnej pracy umysłowej i wykonywaniu odpowiedzialnych zadań – często pod presją czasu. Jeżeli wybierzemy niewygodne krzesło, nasz komfort pracy spadnie, a efektywność zacznie się zmniejszać wraz z każdą kolejną godziną. Co więcej, z czasem zaczniemy się skarżyć już nie tylko na zmęczenie i złe samopoczucie, ale również na ból kręgosłupa, którego zwyrodnienie jest schorzeniem często występującym u pracowników biurowych. Na szczęście możemy temu zapobiec, wybierając ergonomiczne krzesło, które będzie dopasowane do naszych wymiarów i umożliwi utrzymanie kręgosłupa w optymalnej pozycji – nawet podczas wielogodzinnej pracy. Czym powinniśmy się zatem kierować przy wyborze tego mebla? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na możliwość regulowania wysokości siedziska i oparcia, które powinny zapewniać nam zachowanie pozycji siedzącej z nogami zgiętymi pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Istotne są również podłokietniki, które nie mogą ograniczać ruchu rąk podczas pracy. W wielu firmach sprawdzają się krzesła wyposażone w zagłówki, które odciążają mięśnie szyi podczas wielogodzinnego trwania w pozycji siedzącej. Przy wyborze mebla zwróćmy uwagę również na to, czy jest on stabilny – właściwie wyprofilowane krzesło powinno opierać się na pięcioramiennej podstawie zakończonej kółkami.

Krzesło do zadań specjalnych

Fotel biurowy musi przede wszystkim zapewnić nam komfort pracy i umożliwić zachowanie prawidłowej pozycji ciała. Dobrze jednak, jeśli przy okazji jest spójny ze stylistyką wnętrza i mobilny, a jego kółka nie zarysowują powierzchni podłogi. Optymalnym wyborem są krzesła z gumowymi kółkami z dodatkiem kauczuku. Jeżeli natomiast zostały wykonane z innego tworzywa, warto dokupić specjalną, przezroczystą matę podłogową, która ochroni powierzchnię desek lub paneli przez starciem i zarysowaniem. Zanim kupimy krzesło do biurka zwróćmy jeszcze uwagę na to, czy pokrywa je przewiewna tkanina, która umożliwi nam komfortową pracę zarówno zimą, jak i latem. To istotne, ponieważ niektóre materiały przywierają do skóry, podwyższając jej temperaturę i zmniejszając wygodę pracowników biurowych.
Potraktujmy poważnie zakup krzesła do biurka, ponieważ od tej decyzji będzie zależało nie tylko zdrowie naszego kręgosłupa, ale także komfort pracy. Jeżeli więc zależy nam na dobrym samopoczuciu i efektywnym realizowaniu zadań, wybierzmy ergonomiczny mebel wykonany z przyjemnej w dotyku tkaniny, której kolor jest spójny z barwami otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *